ذکر امروز
معرفی کتاب

کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل به همت ابراهیم زارعی گردآوری و از سوی انتشارات ایران منتشر شده است.

امکانات جانبی


حمایت می کنیم
عنوان شما
کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» اثر ابراهیم زارعی از سوی انتشارات ایران بر پیشخان کتابفروشی ها قرار گرفت.کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل گردآوری شده است.

به گفته مولف، مسوولان و کارشناسان اقتصادی و پژوهشگران حوزه‌های اقتصاد می‌توانند از مطالب این اثر بهره‌مند شوند.

زارعی در مقدمه این کتاب می‌گوید: «در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی جهان امروز، عنصر اقتصاد یکی از ابزارهای راهبردی و کلیدی ایجاد قدرت و امنیت ملی کشورها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه و جهان سوم می‌باشد. در کشور ما نیز در اسناد بالادستی نظام نظیر قانون اساسی، سند چشم‌انداز 20 ساله و قوانین برنامه‌های توسعه پنج ساله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور توجه ویژه‌ای به اقتصاد شده است.»

مولف در ادامه، این چنین بیان می‌کند: «حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری نیز توجه ویژه‌ای به ساماندهی اوضاع اقتصادی کشور به‌ویژه رفع نقاط ضعف حاکم بر اقتصاد ایران و مواجهه هوشمندانه با فشارهای اقتصادی دشمنان نظام به‌ویژه مقابله با تحریم‌های اقتصادی دول غربی داشته‌اند به‌طوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی، دهه چهارم انقلاب را «دهه پیشرفت و عدالت» نامیده‌اند و مهم‌ترین محورها و ارکان این دهه را موضوعات اقتصادی نظیر همت مضاعف و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی اعلام فرموده‌اند. در سال 1389 نیز راهبرد «اقتصاد مقاومتی» را به عنوان راه‌کاری برای مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان به مسؤلین ارشد نظام ابلاغ نموده‌اند و همگان را به گام برداشتن در این مسیر توصیه نموده‌اند.»

«مفهوم، الزامات و ارکان اقتصاد مقاومتی»، «رکن اول اقتصاد مقاومتی: حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ملی»، «رکن دوم اقتصاد مقاومتی: اقتصاد بدون نفت»، «رکن سوم اقتصاد مقاومتی: مدیریت منابع ارزی»، «رکن چهارم اقتصاد مقاومتی: مردمی کردن اقتصاد»، «رکن پنجم اقتصاد مقاومتی: مدیریت و اصلاح الگوی مصرف»، «رکن ششم اقتصاد مقاومتی: صنایع دانش بنیان»، «رکن هفتم اقتصاد مقاومتی: مبارزه با فساد اقتصادی»، «رکن هشتم اقتصاد مقاومتی: خودکفایی»، «رکن نهم اقتصاد مقاومتی: مبارزه با قاچاق کالا»، «رکن دهم اقتصاد مقاومتی: جهاد اقتصادی» و «سیاست‌ها و رهنمودهای کلی» عناوین بخش‌های مختلف کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» را تشکیل می‌دهند.

پشت جلد این کتاب بیانات مقام معظم رهبری درج شده که عبارت‌ است از «مسئله اقتصاد مهم است؛ اقتصاد مقاومتی مهم است. البته اقتصاد مقاومتی الزاماتی دارد. مردمی کردن اقتصاد جزو الزامات اقتصاد مقاومتی است. این سیاست‌های اصل 44 که اعلام شده، می‌تواند یک تحول به وجود بیاورد؛ و این کار باید انجام بگیرد. البته کارهایی انجام گرفته و تلاشهای بیشتری باید بشود. بخش خصوصی را باید توانمند کرد. هم به فعالیت اقتصادی تشویق بشوند، هم سیستم بانکی کشور، دستگاه‌های دولتی کشور و دستگاه‌هایی که می‌توانند کمک کنند مثل قوه مقننه و قوه قضائیه کمک کنند که مردم وارد میدان اقتصاد شوند.»

«مصرف گرایی، جامعه را از پای در می‌آورد. جامعه‌ای که مصرف آن از تولیدش بیشتر باشد، در میدان‌های مختلف شکست خواهد خورد. ما باید عادت کنیم مصرف خود را تعدیل و کم کنیم و از زیادی‌ها بزنیم. جوانان اجتماعات خانوادگی تشکیل دهند و کمک‌های افراد خانواده را جمع کنند و در درجه اول به مصرف فقرا و نادارهای همان خانواده و فامیل برسانند و اگر نیازی نبود، به فقرای دیگر رسیدگی کنند.» این جملات برگرفته از کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» است.

چاپ نخست کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» اثر ابراهیم زارعی با شمارگان دو هزار نسخه، 144 صفحه و به بهای چهار هزار و 500 تومان به تازگی از سوی انتشارات ایران راهی بازار نشر شده است.
درباره وبلاگاین ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
نظرسنجی
به نظر شما برای کارآمدسازی اقتصاد مقاومتی تاکید بر کدام عامل ضروری تر است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :1
  • بازدید دیروز :1
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات