ذکر امروز
معرفی کتاب

کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل به همت ابراهیم زارعی گردآوری و از سوی انتشارات ایران منتشر شده است.

امکانات جانبی


حمایت می کنیم
حماسه اقتصادی ، چگونه؟
1. این که سال 92 در پیام مقام معظم رهبری نام "حماسه اقتصادی و سیاسی" به خود گرفت، این نام‌گذاری اهمیت و اولویت دو موضوع کلیدی داخلی و اثرات خارجی آن را به وضوح اعلام می‌دارد. واژه "حماسه" را از جهت ترجمه و توضیح تبیین می‌کنیم که عبارت است از "دلاوری، و دلیری، شجاعت، اشعار رزمی و هیجان انگیز خواندن، شدت و سختی در کار (لغت نامه دهخدا، ص 8074")، در سیاست باشد یا اقتصاد، در میدان رزم باشد یا میدان هنر و سیاست، در انتخابات باشد یا در امتحانات، که باید با شور بود و باشوق، با شعور بود و با شعار، با هیجان و انرژی بود و صدالبته همراه با تدبیر و درایت و مدیریت و کیاست و برنامه و هدف، که هر کاری بدون برنامه و مدیریت نتیجه روشن نمی‌دهد.

2. موضوع اقتصاد در جهان و ایران، موضوعی اساسی شده و غرب و اروپا و ایران را به خود مشغول نموده که گزارش آن را در رسانه‌ها می‌خوانیم و مطالعه می‌کنیم و شروع ریاضت را در سرلوحه برنامه اروپا می‌بینیم و در ایران بویژه در سال 91 گرفتار شوکهای متعدد نمود و دشمن در پی فلج کردن بود، از جهت تحریم خرید نفت و گاز و بانکها برای نقل و انتقال ارز و فروش کالای اساسی و مواد اولیه حتی موضوع دارو که ناجوانمردانه‌ترین روش و بینش و رفتار بود، سال 91 گذشت، با این که سال تولید و کار با سرمایه داخلی،‌ نام‌گذاری شده بود ولی متأسفانه از آن فرصت به درستی بهره‌برداری نشد و خدا می‌داند که "تیم اقتصادی" درست کار نکرد و ضربه‌های روحی و مالی و اجتماعی فراوان وارد نمود. اکنون سال 91 گذشت و به سال 92 وارد شدیم که سالی دو منظوره و دو ساحتی شده که در فصل اول سال برگزاری دو همه‌پرسی فراگیر "شوراها و ریاست جمهوری" را داریم و می‌بایست ان شاء الله سربلند و سرفراز آن را برگزار نمائیم، به شرط همت و حمیت و حمایت یکدیگر و عنایت خداوند.

3. در حماسه اقتصادی اسناد بالادستی "سند چشم‌انداز و برنامه 5 ساله پنجم" را داریم و باید در لایحه بودجه سال 92، کار بایسته و در خور "حماسه اقتصادی" مدنظر قرار دهیم و اولین بودجه مجلس نهم را، بودجه‌ای جامع و مقبول با این نام‌گذاری داشته باشیم، در حماسه اقتصادی باید ا ندیشه‌ای برای "430 هزار میلیارد تومان" نقدینگی داشته باشیم و بکوشیم این نقدینگی حجیم را به سوی تولید و بهره گیری از ظرفیت‌های موجود در بخش "پتروشیمی، پالایشگاهی، سدسازی و راه سازی و ساختمان سازی و غیره" بکار گیریم، دولت از حالت تصدی گری خارج شود و به حالت حاکمیت و هدایت و حمایت درآید.

در حماسه اقتصادی الگوی نظارت بر توزیع و قیمت‌گذاری و خدمات را تقویت و تشدید نمائیم. فی المثل موضوع نظارت بر رانندگی را در ایام فروردین را در نظر آوریم که چگونه همه رسانه و پلیس و هلال احمر و مدیران استانها، بسیج شدند که جابجائی جمعیت مسافر تحت نظارت باشد، پیش از این را در بخش "صنعت و تجارت و خدمات" داشته باشیم و جدی بگیریم،حماسه اقتصادی یعنی به جریان انداختن "بیت المال و مال‌البیت" کشور در کار و تولید و خدمت و سرمایه‌گذاری و بهره وری، و اشتغال، و روشن نمودن موتور محرکه "لکوموتیو، هواپیما، ترانسفورماتور، ژنراتور، ماشین و تراکتور" در همه جا و همه حال و همه زمان.حماسه اقتصادی یعنی افزایش کیفیت کالای تولیدی و از جمله مرغوب نمودن کالای صادراتی و ایجاد موازنه میان صادرات و واردات و فاصله گرفتن از اتکاء به نفت و ارز آن.

حماسه اقتصادی یعنی نهادینه نمودن پس انداز "در صندوق قرض الحسنه باشد یا در بانکهای اقتصادی" در خانواده و پرهیز از مصرفی شدن و رشد مصرف.

حماسه اقتصادی یعنی رشد تعاونی‌ها و بخش خصوصی و حذف یا کاهش واسطه‌ها و دلالها و بوجود آوردن صنایع تبدیلی و جمع آوری‌ ضایعات "کاغذ، لاستیک، قراضه آهن آلات، پلاستیک، داروهای اضافی در خانه‌ها و غیره" و تبدیل به کالای واسطه ای. یارانه را به تولید بدهیم نه مصرف. کار را به فرهنگ تبدیل کنیم و سیستم تشویق و تنبیه بوجود آوریم.

حماسه اقتصادی یعنی رشد آموزش و آموزش رشد و از تجربه دیگران مانند مالزی و ژاپن و چین با جمعیت 20 برابری ایران، بهره گرفتن والنهایه فرهنگ نقد و نقل و نتیجه را عملیاتی کردن و پاسخگو بودن مسئولان نه سخنگو بودن. مردم را بدهکار نظام قرار دهیم نه طلبکار. به خدا توکل نمودن و به خود اعتماد کردن و به مردم متعهد شدن، در اندیشه و ایده و عقیده خود آوردن.

 نویسنده: سیدرضا اکرمی
درباره وبلاگاین ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
نظرسنجی
به نظر شما برای کارآمدسازی اقتصاد مقاومتی تاکید بر کدام عامل ضروری تر است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :1
  • بازدید دیروز :1
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :