تبلیغات
مائده - ظرفیت های خلق حماسه اقتصادی
منوی اصلی
یادگار انقلاب
انقلاب اسلامی
لینک دوستان
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

این ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
جستجو
مائده


ظرفیت های خلق حماسه اقتصادی
ایجاد یک تحول عمیق و بزرگ در عرصه اقتصاد ملی با روحیه جهادی و ورود شجاعانه و مبارزانه مردم و مسئولین و حرکت انقلابی و فداکارانه همگانی برای رفع معضلات معیشتی و تغییر اساسی در مقوله ­های اصلی اقتصاد همچون تولید، مصرف، کار و تلاش، رشد و پیشرفت در صنعت، کشاورزی، علم و ارائه خدمات در چارچوب جهت­ گیری­ های مشخص شده در نظام می­ تواند ترجمانی از یک حماسه اقتصادی باشد و نمادهای آن در سال 92، کاهش تورم، تثبیت ارزش پول ملی، کاهش بیکاری، رشد صادرات و افزایش کیفی و کمی در تولیدات داخلی، بیشتر شدن مصرف کالاهای داخلی، کم شدن اسراف و کنترل گرانی، و بی­اثر شدن فشارها و تحریم­ های دشمنان و سرانجام یأس نظام استکباری از اعمال فشار از طرق مسائل اقتصادی بر ملت ایران خواهد بود.برای تحقق و شکل­ گیری چنین حماسه ­ای در عرصه اقتصاد نیاز به:

آگاهی و بصیرت،
عزم و همت،
دانائی و معرفت،
توانائی و قدرت،
استعداد و مهارت،
منابع و ثروت،
روحیه و شجاعت،
تجربه و عبرت،
برنامه­ ریزی و مدیریت،
همدلی و وحدت،
کنترل و نظارت،
رصد و مراقبت،
پیشگیری از فساد و سوء استفاده و برخورد قضائی همراه با قاطعیت،
انتظام ملی و امنیت و سرانجام اراده سیاسی قاطع حاکمیت وجود دارد.


آگاهی مردم و مسئولین نسبت به ضرورت یک تحوّل اساسی در عرصه اقتصاد و شکل­ گیری بیداری و بینشی که علیرغم خواست و اراده دشمن در این مقطع بایستی اقتصاد را از خطرات و آسیب­ هایی که از ناحیه فرصت­ طلبی­ های دشمنان یا نقطه ضعف­ های درونی آن تهدید می­ کند، نجات دهد.این فهم و بصیرت که با توجه به شرایط و وضعیتی که برای اقتصاد جهانی در همه کشورها و از جمله منطقه ما وجود دارد، مشاهده سرنوشتی که برای اقتصادهای سوسیالیستی و کاپیتالیستی رقم خورده و چالش هایی که در آن گرفتار آمده ­اند و با توجه به فرصت تاریخی و استثنایی فراهم آمده برای ملت ما در بنیان گذاری یک اقتصاد سالم و غیربیمار و ناوابسته به یک یا چند محصول سرمایه ­ای مثل نفت و مستقل از خارج و مبتنی بر اقتضائات جغرافیائی، انسانی و فرهنگی و بومی خود زمینه یافته است. چنین بینش و بصیرتی شرط اول شکل­ گیری یک حماسه اقتصادی است.

ایجاد عزم در حاکمیت و مردم، آن هم یک عزم همگانی و ملی با روحیه حماسی شرط دوم چنین حماسه ­ای است.شرط سوم وجود دانش و علم برای ایجاد تحول اقتصادی یعنی شناخت اهداف، سیاست ها، راهکارها، ابزار و سازوکارهای آن است.شرط چهارم داشتن قدرت و توانائی و مهارت­ های انسانی برای تحول اقتصادی است.فرهنگ و روحیه و سرزندگی و نشاطٍ ورود به این میدان همچون فرهنگ و روحیه خودباوری و احساس توانائی، فرهنگ کار و تلاش، روحیه جسارت و خطرپذیری و بلندپروازی های ممدوح، روحیه و فرهنگ اعتزاز و غرور ملی و روحیه دشمن­ ستیزی و مقابله جوانمردانه و عزت­ جویانه با مکائد و مکرهای دشمنان اسلام و مسلمین و خلاصه فرهنگ تحول و پیشرفت، شرط پنجم است.شرط ششم، همدلی، وحدت، برادری، همراهی، هم ­افزائی و کار جمعی و نشاط اجتماعی استمدیریت چنین تحول بزرگ و برنامه ­ریزی برای آن یعنی شناخت اهداف تحول، برنامه ­ریزی برای برداشتن گام های آن، داشتن سیاست ها و طرح های روشن و توان مدیریتی برای اجرای آن شرط و لازمه بعدی است.

استفاده از درس ها و تجربه­ ها و عبرت گرفتن از گذشته­ ها و آزمون­ های پیشین و بکارگیری آن درس ها در مسیر این تحول در همه صحنه ­ها نیاز و شرط دیگر این ماجرا است.وجود نظام کنترل و ارزیابی و نظارت مستمر و دقیق و هوشمند و اعمال مراقبت­ های اطمینان­ بخش و بهره­ گیری کافی از نتایج نظارت­ ها و نیز از ضروریات این حرکت می ­باشد .سوءاستفاده و فساد در بطن هر حرکت اقتصادی وجود دارد. شناسائی و برخوردهای پیش­گیرانه و بازدارنده اولاً و مجازات­ های اثربخش و قاطعانه ثانیاً از لوازم به بارنشستن هر تلاش اقتصادی است.وجود امنیت، امنیت در سرمایه، شغل، امنیت اجتماعی و نظم و انضباط در واقع نه فقط شرط بلکه بستر تحقق حماسه اقتصادی است.قوانین کارآمد، به هنگام و منعطف که جنبه ­های باثبات و پایدار حرکت و تحول اقتصادی را با جنبه­ های متغیر و منعطف آن همراه ساخته و در برداشته باشد، نیز یکی از استلزامات کار است.

و سرانجام و در رأس همه، اراده سیاسی حاکمیت بدون آنکه دچار تزلزل گردد یا به چالش ها و فشار­های ناشی از گرایش به منافع گروهی و حزبی و یا تأثیرپذیری از نفوذهای دوستان ناآگاه یا دشمنان دانا دچار شود دارای نقش راهبردی و تعیین کننده ­ای در این زمینه است.برای پی بردن به ظرفیت­ های موجود در خلق یک حماسه اقتصادی بایستی به پاسخ سئوالات زیر توجه داشته باشیم.

 

1- آیا آگاهی و بیداری لازم برای حماسه ­آفرینی در عرصه اقتصاد در بین مردم و مسئولان شکل گرفته است؟ به چه میزانی؟

2- آیا اراده، همت و عزم مناسب در مجموعه نظام (حاکمیت، نخبگان، گروه­ های مختلف مردم) وجود دارد؟ به چه میزانی؟
3- آیا دانش و علم موردنیاز و شتاب علمی مناسب و پاسخگو به نیاز تحول اقتصادی در کشور وجود دارد؟ به چه میزانی؟
4- آیا استعداد، قدرت و توانائی انسانی و سرمایه انسانی موجود کفاف این تحول را می ­دهد؟ به چه میزانی؟
5- آیا ثروت و منابع طبیعی، ارزی، طلا ومجموعه دارائی­ های کشور پاسخ گوی چنین تحولی هست؟ به چه میزانی؟
6- فرهنگ اقدام و روحیه ملت و مسئولین در این زمینه چگونه است، خودباوری روحیه کار و تلاش و اقدام، فرهنگ ما می­ توانیم و اعتمادبه نفس و مانند آن
7- آیا گذشته­ های اقتصاد در کشور حاوی درس­ ها، تجربیات و آموزه­ های مؤثر در این تحول هست؟ به چه میزان؟
8- آیا توان مدیریتی و اجرائی در کشور برای پی گیری و خلق حماسه اقتصادی وجود دارد؟
9- آیا اهداف، سیاست ها و برنامه ­های اقدام در این عرصه تدوین و روشن شده است؟
10- آیا امنیت موردنیاز و نظم و انتظام اجتماعی لازم برای حماسه­ آفرینی در عرصه اقتصاد وجود دارد؟
11- آیا قوانین و مقررات موجود جواب گوی این حماسه می­ باشد؟ قابلیت­ ها قانون­ گذاری در این زمینه چه مقدار است؟
12- آیا دستگاه قضائی کشور توانایی و آمادگی­ های لازم در برخورد با مفاسد و سوء استفاده ­های در این عرصه را دارد؟
13- آیا سازوکارهای پیشگیری از شکل­ گیری فساد و یا رصد وضعیت فساد و کنترل آن در کشور مهیاست؟
14- و سرانجام آیا اراده سیاسی قاطع و غیرشکننده ­ای در کشور برای حماسه ­آفرینی در اقتصاد شکل گرفته است؟

به همه سئوالات مذکور بایستی این سئوال را افزود که آسیب­ ها، ضعف ها و کاستی­ های ما در هر یک از موارد پیش گفته کدام است و راه های برطرف کردن آن­ها چیست؟

با فرض اینکه پاسخ همه سئوالات فوق، مثبت باشد و براساس آنچه که از ظواهر اطلاعات و اخبار و مشاهدات موجود در کشور آشکار است، بطور نسبی در همه موارد تا حدود زیاد یا بسیار زیادی آمادگی وجود دارد، لازم است ظرفیت های موجود مورد واکاوی و دقت بیشتری قرار گرفته و چگونگی بهره گیری از آن ها در حماسه آفرینی اقتصادی مشخص گردد.
در اینجا فقط به عمده­ ترین ظرفیت های موجود که در کشور ما هست اشاره می­ گردد. وبحث از آن را به جای دیگری موکول می نمائیم.

1- رهبری نظام
2- استحکام و ساخت درونی مستحکم نظام
3- مردم مسلمان وانقلابی
4- بیداری، آگاهی و هوشیاری مردم
5- روحیه عزت خواهی مردم
6- اعتماد مردم به نظام
7- ثبات کشور
8- پیروزی های گذشته در مواجهه باچالش های سیاسی، اقتصادی ونظامی
9- زیرساخت های فنی، مهندسی و صنعتی
10- استعداد برتر و جوانی جمعیت کشور

نویسنده: حسن علی اکبری