نام گذاری سالها ابتکاری است که توسط مقام معظم رهبری بنیان‌گذاری شده است و ایشان بنا به مسائل اصلی و نیازهای مهم جامعه ایرانی سالها را نام‌گذاری می کنند. همان طور که مستحضرید، سال ۹۵ توسط ایشان سال «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» نام گذاری شد. اولا باید ببینیم چرا ایشان به شعار سال اقدام و عمل را اضافه نمودند؟ ثانیا چه کسانی باید اقدام و عمل کنند؟

در جواب پرسش اول باید بگویم در سالهای گذشته، روی شعار سال نهادها تاکید فراوان داشتند اما در عمل خواسته مقام معظم رهبری را تأمین نمی‌کردند و همه شعار را تکرار می‌نمودند و عمل را گردن همدیگر می‌انداختند! لذا معظم‌له با افزودن اقدام و عمل به همه گوشزد کردند که تنها شعار کافی نیست و باید شعار همراه عمل باشد. عدم عملکرد خوب دست‌اندرکاران کاملا در بیانات رهبری مشهود هست. «به مسئولین دولت عرض میکنم: اقتصاد مقاومتى را جدّى بگیرید. خب، رئیس جمهور محترم گفتند، مسئولین دیگر هم کم‌وبیش اظهار کرده‌اند، گفته‌اند، منتها باید عمل کرد: وَ لا مِمَّن عَلى‌ غَیرِ عَمَلٍ یَتَّکِل؛ این‌جور نباشد که به زبان بگوییم، در عمل کُند حرکت بکنیم.»[۱] اما اقدام و عمل، که جواب سوال دوم ما هم هست فقط مربوط به دولت نیست بلکه همه اشخاص و گروهها وظیفه دارند در راستای شعار سال حرکت کنند، یکی از مهمترین نهادهایی که می تواند در اقتصاد مقاومتی موثر واقع شده و اقدام به عمل نماید نهاد خانواده است. در ذیل به چند مورد از کارهایی که خانواده‌ها می‌توانند به اقتصاد مقاومتی کمک کنند اشاره می‌کنیم.

تعیین وزیر اقتصاد برای خانواده: «اقتصاد مقاومتی» در خانواده نیازمند یک مدیر مالی است و تفاوت مدیر مالی با کسی که هزینه های خانواده را تامین می کند مانند تفاوت صاحب کارخانه با حسابدار آن است. هرچند که بحث دریافت، تامین بودجه و پرداخت هزینه ها بر عهده صاحب کارخانه است اما محاسبات ریز مالی بر عهده حسابدار آن کارخانه است و در خانواده به این فرد نیاز است.

مدیر مالی کسی است که حساب دخل و خرج خانه را دارد، ریز محاسبات مالی از کمترین موارد مانند خرید نان روزانه تا پرداخت قسط و قرض ماهانه و نیز برنامه های بلند مدتی مانند خرید یا عوض کردن ماشین را در نظر بگیرد و برای هر کدام پس انداز جداگانه ای از  مبالغ دریافتی خانواده منظور کند. مدیر مالی خانواده از برنامه ریزی تا نظارت بر اجرای آن، باید همواره در صحنه حضور داشته باشد و از آنجا که زنان بیشتر با مخارج درگیر هستند، اولین گزینه پیشنهادی برای مدیریت مالی، زنان خانواده هستند.

مصرف تولیدات داخلی: این واژه(مصرف تولیدات داخلی) چندین بار در سخنرانی های رهبر معظم انقلاب تکرار شده است «مصرف‌کننده‌ی باانصاف، مصرف‌کننده‌ی باوجدان هم میتواند همین‌جور به تولید کشور کمک کند؛ دنبال اسم و رسم نروند، دنبال بِرَند نروند - این حرفی که حالا مرتّب تکرار میکنند: بِرَند، بِرَند - دنبال مارک نروند؛ دنبال مصلحت بروند. مصلحت کشور، مصرف تولید داخلی است»[۲] باید بدانیم وقتی تولیدات داخل کشور را مصرف می‌کنیم اولا: صنایع کشور پیشرفت می‌کند، ثانیا: به کارگران که فرزندان همین آب و خاک هستند کمک می‌شود و بیکار نمی‌شوند ثالثا: وابستگی کشور به بیگانه کم می گردد. لذا کوچکترین جنسی که برای خانواده تهیه می‌کنیم در اقتصاد موثر هست.

مصرف متعادل و پرهیز از اسراف و تبذیر: اسراف به معنای تجاوز از حد و تبذیر به معنای ریخت‌وپاش، هر دو به لحاظ اسلامی رفتاری ناپسند و مضموم هستند. جامعه‌ای که این رفتار مصرفی را داشته باشد، دچار اختلال در فرآیند انباشت سرمایه می‌شود و نمی‌تواند رشد اقتصادی خود را به حد مطلوب برساند. مصرف نامتعادل در سطح خانوار، که عمدتاً در جامعه‌ی ایران به تجمل‌گرایی، لوکس‌گرایی و استفاده از کالاهای وارداتی منجر می‌شود، فرآیند انباشت سرمایه‌های خُرد را دچار اختلال می‌سازد و در نهایت، رشد کشور را متوقف و وابسته به نفت خواهد کرد.

دوری از مدگرایی: مدگرایی را می‌توان حالتی از مصرف‌گرایی در نظر گرفت که وابستگی بیشتری به محصولات وارداتی دارد. بنابراین مد و مدگرایی نه تنها تبعات منفی مصرف‌گرایی را برای جامعه دارد، بلکه فرآیند وابستگی به واردات را تشدید می‌کند. مدگرایی فرآیندی است که با اقبال مردم تشدید و با ادبار آن‌ها به شدت تضعیف می‌شود. لذا همان طور که مقام معظم رهبری (دام ظله) می‌فرمایند، خود مردم باید راه مصرف کالاهای خارجی را ببندند و این فرآیند را مهار نمایند.

الگوی زندگی اسلامی: شاید مهمترین کمک به اقتصاد کشور الگوی زندگی اسلامی است، مسئله قناعت خصلت و ویژگی ارزشمندی برای یك انسان مسلمان به شمار می رود. در فرهنگ اسلامی صفت قناعت از جمله صفات فاضله و اخلاق حسنه است و از آن به عنوان وسیله ای كه سعادت ابدی آدمی را به بار می آورد یاد شده است. امام محمدباقر علیه السلام در این رابطه می فرمایند: «هركه قناعت كند به آنچه كه خدا به او می دهد، غنی ترین مردم است.» [۳] علاوه بر این در كتب اخلاقی اسلامی نیز می بینیم كه روشهای تحصیل این صفت پسندیده مورد بحث و بررسی قرارگرفته و علمای اخلاق به صورت مفصل به این موضوع پرداخته اند كه حاكی از توجه دین مبین اسلام به این مسئله است

پی‌نوشت‌ها:
۱-بیانات در دیدار مسئولان نظام ۱۶ تیر ۹۳
۲- بیانات در دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور۱۳۹۴/۰۲/۰۹
۳- معراج السعاده، ملا احمدنراقی، ص۳۸۷
منبع : رهروان ولایتبرچسب ها :
 ,   ,   ,   ,