ذکر امروز
معرفی کتاب

کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل به همت ابراهیم زارعی گردآوری و از سوی انتشارات ایران منتشر شده است.

امکانات جانبی


حمایت می کنیم
اگر نامگذاری سال های اخیر را بررسی کنیم می بینیم که معیشت مردم و رونق اقتصادی کشور مهمترین دغدغه رهبر معظم انقلاب می باشد. لذا در مسیری که ایشان برای مسوولان و مردم ترسیم کرده اند کلید واژه هایی مانند اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف و کار مضاعف، جهاد اقتصادی و حمایت از تولید، کاروسرمایه ایرانی، پله های نردبان پیشرفت و تعالی کشور را تشکیل می دهد. اگر در ماهیت کلمات فوق تعمقی بیشتر کنیم درمیابیم که علی رغم این که جهت اصلی این کلمات، اهداف اقتصادی کشور را نشان می دهد اما لازمه تحقق هرکدام از آن ها ایجاد بسترهای اجتماعی و فرهنگی متناسب با هرکدام است و همین عامل باعث شده است که سیاستگذاری کلان فرهنگی ـ اجتماعی کشور به سمت بررسی و اصلاح «سبک زندگی» مردم بازگردد. در تعریفی اجمالی، سبک زندگی (Life style) ،همان ارزش ها، عادت ها،رسوم و فرهنگ آحاد جامعه است که به سبب سنخیت و شباهت توده های مردمی، در ابعادی بزرگتر، ماهیت رفتاری اجتماعی به خود می گیرد و به عنوان شاخصه ای اجتماعی ظهور می باید.

همانطور که گفتیم این نامگذاری ها، جهتی اقتصادی در بستره ای اجتماعی را نشان می دهد و در نامگذاری امسال، حمایت از تولید ملی مهمترین هدف اعلام شده است و این در حالی است که در سوالات اساسی که در خصوص سبک زندگی، رهبری بیان داشتند توجه به کیفیت در تولیدات داخلى یکی از مطالبات اساسی ایشان عنوان شده است. اگر بخواهیم از دیدگاه یک فعال اقتصادی که فقط به سود خویش می اندیشد (نه از دیدگاه صنعتگر یا تاجری که ولایتمدار بوده و اشارات ولی امر را بر خود فریضه می داند) نیز تحلیل کنیم، افزایش کیفیت محصولات داخلی اولین گام برای ایجاد و گسترش بازار برای تولیدکنندگان کشوراست و یگانه راه رونق کسب و کار و تولید، داشتن بازارهای با ثبات است نه فقط تزریق نقدینگی در قالب تسهیلات و یا کمک های نقدی، چرا که این کمک ها در حد مُسَکن می توانند ظهور مشکلات را به تعویق بیندازند ولی درمان نمی کنند.

از سوی دیگر، افزایش کیفیت تولیدات داخلی با ورود فناوری های نوین (نه صرفا افزایش اتوماسیون صنعتی) همراه با افزایش وجدان کاری و داشتن چشم انداز بلند مدت امکان پذیر است و در صورت کمبود یا عدم هریک از عوامل فوق این هدف تحقق نمی یابد. اما با نگاهی مثبت در صورت افزایش کیفیت تولیدات ملی و اعتماد بازار به تدریج، زمینه سازی جهتایجاد برندهای معتبر و خوشنام ملی می شود و خود پتانسیلی برای ایجاد بازرهای مطمئن در داخل و حتی در گامی بلندتر در بازرهای بین المللی می شود. البته این موضوع را اغراق ندانید چرا که محصولات ایرانی در صورت داشتن استانداردهای کیفیت بین المللی، در بعضی بازارها بخصوص مسلمان اروپایی و آسیایی مزیت های رقابت دیگری مانند استفاده از برند حلال دارند که غیر قابل چشم پوشی است و… همه این دستاوردها منجر تحقق اقتصاد مقاومتی می شود. البته در نوشتار دیگری به سراغ سیاستگذاران اجرایی خواهیم آمد اما روی سخنم با هموطنان صنعتگرو بازرگانی است که در دل و در عمل آرزوی پیشرفت و تعالی این کشور پر گوهر را دارند که تنها در این صورت ایران اسلامی به عنوان الگوی پیشرفت و عدالت مطرح خواهد شد.

منبع: پایگاه سبک زندگینوع مطلب : اقتصاد مقاومتی، 
برچسب ها : سبک زندگی، توسعه اقتصادی، کار و تولید، محصولات ایرانی،
چهارشنبه 10 بهمن 1397 :: نویسنده : ربیعی
درباره وبلاگاین ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
نظرسنجی
به نظر شما برای کارآمدسازی اقتصاد مقاومتی تاکید بر کدام عامل ضروری تر است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :1
  • بازدید دیروز :1
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :