تاکنون چارچوب‌ های ارائه‌شده در ارتباط با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی جنبه‌ی تئوری داشته و قانون‌ مند کردن آن نیازمند تحلیل و تحقیق گسترده‌تری است. دکتر عباسعلی ابونوری در مقاله‌ای به تشریح فرآیند اجرای سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی پرداخته است.

* مطالعات نشان می‌دهد طی برنامه‌های توسعه‌ی اقتصادی قبل از انقلاب اسلامی، ساختار اقتصادی کشور از یک الگوی اقتصاد غربی برمبنای مدل‌های جان مینارد کینز پیروی می‌کرده است.
 
* از آنجایی که اساس الگوی کینز از طرف تقاضا و مصرف پی‌ریزی شده است، تمامی متغیرهای کلان اقتصادی کشورمان نیز به‌شدت به درآمدهای نفتی و مصرف کالاها و خدمات مصرفی حاصل از خرید درآمدهای نفت وابسته شده است.
 
* یکی از ویروس‌های درآمدهای نفتی و یا نفرین درآمدهای نفتی مبتلا کردن کشور فروشنده‌ی نفت به بیماری خانمان‌برانداز هلندی است که اگر کشوری به این ویروس آلوده شود، به مالیخولیای مصرف کالاهای خارجی مبتلا می‌گردد.
 
* اقتصاد مقاومتی کار مضاعف، همت مضاعف، صرفه‌ جویی مضاعف، علاقه‌مندی و انگیزه‌ی مضاعف می‌خواهد تا نتایج آن را حداقل بتوان در نسل آینده رویت نمود.

* ناکارآمدی پرداخت یارانه‌ها برای مدت 35 سال اقتصاد کشور را فلج کرده و توانایی مخارج دولت را از مسیر اصلی توسعه منحرف کرده است.
 
* دولت‌های همسایه چگونه قادرند با قیمت بالای سوخت و انرژی اعتماد مردم را به خود جلب کنند. در عین حال، گران‌ترین قیمت انرژی متعلق به کشور نروژ است و قوی‌ترین اعتماد عمومی نیز در این کشور حاکم است.
 
* مصرف انرژی در بخش خانگی ایران، تقریباً معادل 42 درصد مصرف انرژی کل کشور است که دو برابر مصرف سرانه‌ی انرژی در سایر کشورهای جهان نیز هست.
 
* در ابتدای انجام سیاست‌ های مقاومتی لازم نیست که هر دوره تمامی شاخص‌های اقتصاد مقاومتی به مرحله‌ی اجرا درآیند، بلکه در هر مرحله می‌توان مردم را به اجرای یکی از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هدایت کرد.
 
* اولین گام، مصرف نکردن کالاهای غیربومی و صرفه‌جویی در مصرف است که صرفه‌جویی در مصرف سوخت و انرژی نیز یکی از این سیاست‌هاست.
 
* ویروس نابودی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، طاعون مصرف‌گرایی و مادی‌گری است.

منبع : جام نیوزبرچسب ها :
 ,   ,   ,   ,   ,