ذکر امروز
معرفی کتاب

کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل به همت ابراهیم زارعی گردآوری و از سوی انتشارات ایران منتشر شده است.

امکانات جانبی


حمایت می کنیم
الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، برنامه‌ای مافوق تمام برنامه‌ های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری اسلامی برای تحقق برنامه‌ های پیش‌ بینی‌ شده در کشور است. مبانی و پایه‌های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، از طرف مقام معظم رهبری مطرح شده و اگرچه محتوای آن در حال تدوین و نگارش است، اما طبق ماهیت و مبنایی که رهبری ابلاغ کردند، این الگو بالاترین برنامه‌ ی کشور در تمام حوزه‌ های مختلف است. لذا هرچه در حوزه‌ی اقتصاد مطرح می‌شود، باید در ذیل الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و بر آن مبنا مطرح شود. ازاین‌رو اقتصاد مقاومتی و حتی موضوع پیشرفت درون‌ زا با توجه به این الگو مطرح می‌شود. مجلس نیز به‌عنوان یک نهاد نظارتی و قانون‌گذار، در راستای تحقق سه‌گانه‌ ی الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، اقتصاد مقاومتی و پیشرفت درون‌ زا، به‌ طور نسبی اقداماتی انجام داده و می‌دهد که البته این اقدامات در کل تا امروز رضایت‌ بخش نبوده است و از برنامه‌ های پیش‌ بینی‌ شده عقب‌ تر هستیم.
 
اقتصاد مقاومتی بر این پیش‌فرض بنا می‌شود که دشمنی دشمنان ما، مخصوصاً دشمنان غربی، دائماً ادامه پیدا می‌کند و هرگز تمام نخواهد شد. یعنی ادامه‌ی این دشمنی‌ ها، پیش‌ فرض اقتصاد مقاومتی است. در چنین شرایطی، اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید که باید از منابع داخلی حداکثر استفاده را بکنیم تا به پیشرفت برسیم. ضمن اینکه اقتصاد مقاومتی برای همه‌ی اقشار جامعه، چه نهادهای حاکمیتی مانند دولت، مجلس، قوه‌ی قضاییه و نیروهای مسلح و چه برای عموم مردم و نهادهای غیردولتی، نقش مشخصی را تعریف کرده است که البته در این میان، سهم و اثر دولت از سایر نهادها و بخش‌ها بیشتر است. دولت هم در حوزه برنامه‌ریزی و هم در عملکرد اجرایی این برنامه‌ها، نقش بسیار مهم و جدی دارد. شاید دولت به‌ معنای قوه‌ی مجریه، مهم‌ترین نهاد مؤثر در اقتصاد مقاومتی باشد.
 
اقتصاد مقاومتی بر این پیش‌فرض بنا می‌شود که دشمنی دشمنان ما، مخصوصاً دشمنان غربی، دائماً ادامه پیدا می‌کند و هرگز تمام نخواهد شد. یعنی ادامه‌ی این دشمنی‌ ها، پیش‌ فرض اقتصاد مقاومتی است.البته در این میان، نمایندگان مجلس باید بر اجرای اقتصاد مقاومتی توسط نهادهای اجرایی، به‌ خصوص دولت، نظارت داشته باشند که متأسفانه به نظر نمی‌ رسد مجلس در مدتی که از ابلاغ این سیاست‌ ها می‌گذرد، از عملکرد دولت رضایت داشته باشد. باید اذعان داشت عملکرد خود مجلس نیز در موضوع اقتصاد مقاومتی، چندان مورد قبول نبوده است. ضمن اینکه باید دانست مقدمات چهارگانه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی، شامل نظریه‌ پردازی، گفتمان‌ سازی، مطالبه‌گری و برنامه‌ ریزی لازم است. از‌این‌ رو نقش کلیدی متخصصان داخلی در تحقق اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ ریزی در حوزه‌ی کارآفرینی دانش‌ بنیان با هدف خلق ثروت و خودکفایی و ارتقای خدمات است.

کارآفرینی
در فرمان 24 ماده‌ای مقام معظم رهبری درباب اقتصاد مقاومتی، توسعه‌ی کارآفرینی به‌عنوان راهی برای جلب مشارکت عمومی و حمایت و پشتیبانی از اقشار متوسط و پایین جامعه، مدنظر قرار دارد که اتفاقاً به‌ عنوان بند اول این سیاست‌ ها، مطرح است. این بحث در حیطه‌ ی عملکرد مجلس، دو کارویژه‌ ی مهم نیاز دارد که یکی موضوع قانون‌ گذاری و دیگری نظارت بر قوانین وضع‌ شده است. هر دو این موارد، در حوزه‌ی سراسری و جلب مشارکت عمومی، اهمیت دارند. در بخش کارآفرینی، بحث اول این است که باید قانون‌ گذاری‌ های صحیحی صورت بگیرد. حتی بخش‌ هایی از قوانین و مفاد قانون اساسی، از جمله موادی که مربوط به قانون اشتغال است و منافی موضوع کارآفرینی به‌شمار می‌رود، باید اصلاح شود. همچنین باید شرایط استخدامی مربوط به دولت و سایر نهادها، اصلاح و برخی از قوانین مربوط به حوزه‌ های امور مالی مربوط به بازار پول و سرمایه‌ی کشور به نفع کارآفرینی تسهیل شود و تغییر یابد. ضمن اینکه وقتی کارآفرینی ملاک عمل قرار بگیرد، قوانینی مانند قانون کار، بانکداری بدون ربا و قانون مالیاتی و بورس بر این اساس می‌تواند بازبینی و اصلاح شود. حتی ممکن است در بعضی از مواقع، به قانون‌ گذاری‌های جدیدی نیاز باشد که البته من به‌شخصه این موضوع را بعید می‌دانم. بهتر است برخی از قوانین ما حذف و برخی دیگر اصلاح شوند.
 
ضمن اینکه باید توجه داشت عناصری مانند آموزش، خلاقیت و فرهنگ، در موضوع کارآفرینی تأثیرگذارند. باید بدانیم هر جوان ایرانی یک کارآفرین است و دولت و مجلس نیز باید از توان فکری ده‌ میلیونی دانشگاه‌ های ایران برای پیشبرد کارآفرینی استفاده کنند و دیپلماسی اقتصادی را در کشورهای همسایه تقویت نمایند. در بحث نظارت، که اهمیت آن از بخش قانون‌ گذاری کمتر نیست، قوانین زیادی مانند قوانین مربوط به بخش تعاون و پشتیبانی از بخش تعاونی وجود دارند که متأسفانه خیلی از این قوانین به‌ خوبی اجرا نمی‌شوند. ضمن اینکه قوانین مربوط به نظام بانکی، براساس عقود شرعی و مقررات بانکی، به‌صورت صحیح اجرا نمی‌شوند.اقتصاد مقاومتی دو رکن دارد که یک رکن آن تقویت تولید ملی و رکن دوم آن، تقویت فرهنگ جهادی است. لذا رویکرد جهادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، یک رکن و پایه محسوب می‌شود و اگر جای آن در بخش‌های مختلف اقتصاد خالی باشد، اقتصاد مقاومتی نیز هرگز محقق نخواهد شد.
 
جایگاه نظارتی مجلس
از یک منظر، قوانین ما در کشور به دو دسته تقسیم می‌شوند. یک دسته قوانین درستی هستند که در اجرا مشکل دارند و اجرای این قوانین به‌ درستی انجام نمی‌ شود. دسته‌ ی بعدی قوانین نادرستی هستند که در قوانین ما وجود دارند، اما نیازمند اصلاح هستند. مجلس در قبال هر دو این قوانین، وظیفه دارد؛ یعنی موظف است بر اجرای قوانین درست نظارت کند و قوانین نادرست را نیز اصلاح نماید. برای مثال، افزایش صادرات غیرنفتی باید به‌عنوان یکی از برنامه‌ های اقتصادی ما، که در سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی نیز وجود دارد، مورد توجه بیشتری قرار گیرد. به نظر می‌رسد با توجه به منطق اقتصادی برخی از کالاها، بهتر است مجلس دولت را مکلف به اعطای مشوق‌ های صادراتی کند و با پشتیبانی‌ هایی از این قبیل، باعث افزایش صادرات این کالاها شود. البته باید اذعان داشت که حمایت از صادرات باید به‌صورت موردی، کارشناسی‌شده و با سنجش منطق اقتصادی صورت گیرد.
 
برای مثال، صادرات در حوزه‌ هایی که با نیازهای کشور تداخل دارد، باید به نحوی تنظیم شود که دولت بتواند در آینده و به‌تدریج این مشوق‌ ها را لغو کند و این سیاست‌ های تشویقی برای صادرکنندگان تبدیل به یک عادت و رویه نشود. باید جریان صادرات به‌ نحوی شکل گیرد که صادرکننده براساس سودآوری، به صادرات خود ادامه دهد. البته به‌طور کلی، نفس ارائه‌ی سیاست‌های تشویقی برای صادرکنندگان، اقدام درستی است که مجلس می‌تواند هم در برنامه‌ های توسعه و هم در قوانین بودجه‌ای سنواتی، روی این مسئله دست بگذارد.
 
به نظر می‌رسد در یک دشمن‌ شناسی دقیق، آنچه نقطه‌ ی امید و اتکای دشمنان ملت و نظام در موفقیت تحریم‌های اقتصادی است، نه وابستگی شدید کشور به خارج مرزها، بلکه ناکارآمدی‌ هایی است که در درون اقتصاد ایران وجود دارد که برخی از مؤلفه‌ های آن عبارت‌اند از: نامناسب بودن الگوی مصرف، نامناسب بودن الگوی تولید و نامطلوب بودن الگوی مدیریت اقتصادی در کشور. در واقع آنچه دشمنان را برای تداوم خصومت‌ های اقتصادی با ایران جری می‌کند، ظرفیت پایین اقتصاد ایران نیست، بلکه برخی رفتارهای ناصحیح اقتصادی است که از بخشی از ملت و مسئولین سر می‌زند. در مقابل، اقتصاد مقاومتی الگوی مصرف را اعم از دولت و مردم اصلاح می‌نماید و رفتار مصرفی عوامل داخلی را به‌نوعی اصلاح و تنظیم می‌کند تا تحریم‌ های ارزی باعث تورم نشوند. همچنین اقتصاد مقاومتی بر مصرف داخلی اصرار می‌کند و تأکید دارد کالایی که در داخل می‌توان تولید کرد، نباید از طریق واردات تأمین نمود.
 
آنچه نقطه‌ی امید و اتکای دشمنان ملت و نظام در موفقیت تحریم‌ های اقتصادی است، نه وابستگی شدید کشور به خارج مرزها، بلکه ناکارآمدی‌ هایی است که در درون اقتصاد ایران وجود دارد که برخی از مؤلفه‌های آن عبارت‌اند از: نامناسب بودن الگوی مصرف، نامناسب بودن الگوی تولید و نامطلوب بودن الگوی مدیریت اقتصادی در کشور.
 
ممکن است اجرای برخی از مفاد 24بندی اقتصاد مقاومتی، نیازمند اصلاح قوانین توسط مجلس و در موارد معدودی نیازمند قانون‌گذاری جدید باشد، ولی بخش زیادی از این کار، مربوط به نظارت بر اجرای این قوانین است؛ به‌طوری‌ که قوانین مورد نیاز بسیاری از مفادی که در این 24 بند آمده است، قبلاً تصویب شده‌اند و اتفاقاً قوانین بسیار خوبی هم هستند. مثلاً ما در بند سوم، که در آن به برخی از مزیت‌ های استانی اشاره شده است، قانون آمایش سرزمینی را مصوب کرده‌ایم. حتی سیاست‌ های کلی آمایش سرزمینی هم ابلاغ شده، اما به‌طور دقیق اجرا نشده است. به نظر می‌رسد اولین و مهم‌ترین کاری که مجلس باید انجام دهد، این است که قوانین اجرا شده و اجرانشده را بررسی کند و دلیل عدم اجرای برخی از قوانین و کیفیت و نحوه‌ی اجرای قوانین اجراشده را تعیین نماید. این موضوع باید برای تمام حوزه‌های مورد بحث در اقتصاد مقاومتی، بررسی شود.
 
پتانسیل‌ های مرکز پژوهش‌ ها
ازآنجایی‌که مرکز پژوهش‌ های مجلس، نهاد پژوهشی بزرگ و معتبری به حساب می‌آید، می‌تواند در بهبود وضعیت قانون‌ گذاری و نحوه‌ی نظارت مجلس بر امور اجرایی کشور، ایفای نقش کند. البته باید مهم‌ ترین فعالیت مرکز پژوهش‌ها، روشن کردن ذهن نمایندگان مجلس باشد؛ چراکه متأسفانه نمایندگان ما در مجلس عموماً در ارتباط با موضوعات مطرح‌شده در کشور، دانش بنیادینی ندارند. ضمن اینکه یکی از اقدامات و فعالیت‌های مرکز پژوهش‌ها، می‌تواند انجام پژوهش و تهیه‌ی گزارش‌هایی در این زمینه و ارائه به نمایندگان مجلس باشد تا نمایندگان مجلس با اطلاع و مشاهده‌ ی این گزارش‌ ها و نتایج پژوهش‌ های این مرکز، بتوانند در حوزه‌ی قانون‌ گذاری، عملکرد بهتر و روشن‌ تری داشته باشند. غیر از این اقدامات کارشناسی، این مرکز می‌تواند زمان بررسی یک قانون یا لایحه، درباره‌ی بودجه یا برنامه‌ های توسعه‌ای دولت، به کمک مجلس بیاید و کارشناسی این موضوعات را انجام دهد. وظیفه‌ی مرکز پژوهش‌ های مجلس این است که داده‌ها و اطلاعات تخصصی مورد نیاز نمایندگان مجلس را فراهم کند. اما روشن کردن اذهان نمایندگان مجلس و ارتقای دانش و معلومات مبنایی و بنیادین نمایندگان در حوزه‌ های اصلی و راهبردی مربوط به کشور، وظیفه‌ای است که در مرکز پژوهش‌ها، در حال حاضر کمتر به آن پرداخته می‌شود.
 
روحیه‌ی جهادی
به ضرس‌ قاطع می‌توان گفت بدون فرهنگ و روحیه‌ی جهادی، اقتصاد مقاومتی محقق نخواهد شد. این یک قاعده‌ی بسیار محکم و قطعی است. چنان‌که می‌دانیم، اقتصاد مقاومتی دو رکن دارد که یک رکن آن تقویت تولید ملی و رکن دوم آن، تقویت فرهنگ جهادی است. لذا رویکرد جهادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی، یک رکن و پایه محسوب می‌شود و اگر جای آن در بخش‌های مختلف اقتصاد خالی باشد، اقتصاد مقاومتی نیز هرگز محقق نخواهد شد. حال در این میان، نهادها و مسئولان حاضر در نهادهای مختلف، هرچقدر تأثیرگذاری بیشتری داشته باشند، اهمیت این موضوع نیز در آن نهاد بیشتر می‌شود. لذا وجود روحیه و فرهنگ جهادی در دولت به‌عنوان مجری اصلی اقتصاد مقاومتی، نسبت به سایر ارکان کشور، ضرورت و اهمیت بیشتری دارد. وجود این روحیه و فرهنگ، بعد از دولت، در مجلس و سپس سایر نهادهای تأثیرگذار کشور، اهمیت پیدا می‌کند. اما اینکه این روحیه چقدر در مجلس فعلی ما وجود دارد، موضوعی نسبی است؛ چراکه بعضی از نمایندگان ما سراسر جهادی عمل می‌کنند و از نوک پا تا فرق سر و در تمام لحظات زندگی، جهادی‌اند. از سوی دیگر، تعدادی از نمایندگان چنین روحیه‌ای ندارند و حتی رفتارهای عده‌ای از آن‌ها در تضاد با چنین رویکردی و به ضرر کل کشور است. اگرچه مجلس فعلی نسبتاً به‌لحاظ عملکرد و روحیه‌ی جهادی، در وضعیت قابل قبولی قرار دارد، اما برای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی، این روحیه نیاز به تکثر و گسترش بیشتری در جامعه دارد.*

منبع:برهاننوع مطلب : اقتصاد مقاومتی، 
برچسب ها : الگوی اسلامی، پیشرفت، مجلش، قوه‌ی مجریه، کارآفرینی،
چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398 :: نویسنده : ربیعی
درباره وبلاگاین ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
نظرسنجی
به نظر شما برای کارآمدسازی اقتصاد مقاومتی تاکید بر کدام عامل ضروری تر است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :1
  • بازدید دیروز :1
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic