ذکر امروز
معرفی کتاب

کتاب «نقشه راه اقتصاد مقاومتی در بیانات مقام معظم رهبری» در راستای تبیین مفهوم و بیان الزام‌ها و ارکان اقتصاد مقاومتی که مشتمل بر بیانات، رهنمودها و سیاست‌های امور اقتصادی رهبری است، در سه بخش و 10 فصل به همت ابراهیم زارعی گردآوری و از سوی انتشارات ایران منتشر شده است.

امکانات جانبی


حمایت می کنیم
اقتصاد مقاومتی و تجلی افق ماحصل باروری های چند لایه آن پدیده ناشناخته و تازه شناسه است و تجربه جمهوری اسلامی ایران اولین تجربه در بین كشورهای دنیاست. این نوع اقتصاد كه گفته شده در هیچ متن، تجربه و تئوری جهانی اقتصاد ردپایی ندارد و توسط برخی كارشناسان به نوعی این موضوع مطرح شده، حال كشورمان با رودررویی قاطعانه با تحریم های بیگانگان، اقتصاد مقاومتی را به منصه ظهوری بی سابقه گذارده است. پدیده اقتصاد مقاومتی مثل هر پدیده بی نظیر نیاز به معرفی، معنا، كاربرد و فرایندشناسی دارد.

«دكتر محمد خوش چهره» استاد اقتصاد دانشگاه تهران در این باره چنین گفته است: «... اقتصاد مقاومتی یعنی حوزه های فشار و متعاقباً تلاش برای كنترل و بی اثر كردن و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت كه قطعاً ورود به مشاركت همگانی و اعمال مدیریت ها، عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی كاهش وابستگی ها و تاكید روی مزیت های تولید و تلاش برای خود اتكایی است.»  

اثر 30سال تحریم آمریكا؛ اقتصاد مقاومتی
«اقتصاد ایران با گذشت 30سال از تحریم های آمریكا مقاوم و واكسینه شده و به یك اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است و امروز تحریم های بزرگ نیز اثر ندارند.» «دكتر فرهاد رهبر» رئیس دانشگاه تهران با این بیان و اشاره به تاریخچه تحریم های آمریكا علیه ایران از كارتر تا اوباما، تصریح كرده است :« گرچه تحریم های اقتصادی هزینه معاملات و تجارت خارجی را افزایش می دهند اما هرگز مانع جدی برای حركت های اقتصادی نبوده است. یك اثر جدی كه این تحریم ها داشت، ایران در مقابل چنین حركت های تحریمی اقتصاد خود را واكسینه كرد و امروز شاهد تحریم های گسترده از سوی كشورهای هم پیمان آمریكا علیه ایران هستیم. اما نتیجه سه دهه تحریم علیه جمهوری اسلامی این است كه اقتصاد ایران راه مقابله با تحریم را تجربه كرده است و هم این راه ها را آموخته و هم به خوبی خودش را در مقابل شرایط تحریمی مقاوم كرده است. این اقتصاددان پیشتر با بیان این كه امروز شاهد بی اثری تحریم های گسترده علیه ایران هستیم و دلیل آن رفتارهای ناشایسته آمریكاست كه پس از پیروزی انقلاب علیه ایران اعمال شده، افزوده است: «خود سیاستمداران و استراتژیست های آمریكا و هم پیمانان آن ها در بسیاری از موارد اعتراف كرده اند كه تحریم ها علیه ایران اثر نداشته و باید درصدد اتخاذ سیاست های جدیدی باشند تا بتوانند خواسته های خود را به ایران تحمیل كنند.»

10 توصیه با اهمیت اقتصادی مقام معظم رهبری به دولت
رهبر معظم انقلاب روز پنجشنبه سوم شهریور ماه 91 در دیدار رئیس جمهور و هیئت دولت در بیانات شان ضمن برشمردن برخی نقاط قوت دولت 10توصیه بااهمیت اقتصادی به دولت كردند و اقتصاد مقاومتی را تنها راه ادامه روند پیشرفت كشور دانستند. توصیه های مقام معظم رهبری شامل: حل مشكلات معیشتی مردم، توانمندسازی بخش خصوصی، اجرای اصل 44، حفظ روحیه پركاری، مبارزه با فساد، حمایت از تولید ملی، استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی، مبارزه با اسراف، تحقق وعده ها و حمایت از شركت های دانش بنیان می باشند.

ایشان همچنین در ریشه یابی مشكلات موجود خاطرنشان كردند بخشی از مسایل ناشی از تورم است. البته ما كمبود كالادر كشور نداریم اما گرانی و كاهش قدرت خرید مردم، باید علاج شود كه در این زمینه همه بخش های ستادی و عملیاتی مسئولند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به این كه صاحبنظران داخل و خارج دولت، افزایش نقدینگی را یكی از ریشه های مشكلات فعلی می دانند تاكید كردند: باید با همفكری و تكیه بر علم و تجربه، راهی برای كنترل نقدینگی بیابید و نقدینگی افزایش یافته را به سمت مراكز تولید هدایت كنید.

ایشان توانمند كردن بخش خصوصی را یكی از اركان اقتصاد مقاومتی خواندند و تاكید كردند: لازم است سیاست های اصل44 با دقت و وسواس هرچه تمام تر دنبال شود. مقام معظم رهبری در ارائه تعریفی از اقتصاد مقاومتی افزودند: در این اقتصاد، هم روند پیشرفت كشور حفظ می شود و هم آسیب پذیری نظام اقتصادی در مقابل ترفندهای دشمنان كاهش می یابد.

ایشان همچنین استفاده از همه ظرفیت های مادی و انسانی دولتی و غیردولتی را از لوازم اقتصاد مقاومتی دانستند و افزودند: باید به مردم واقعاً بها دهید. حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از بیانات شان مبارزه با اسراف را نیز در اقتصاد مقاومتی، مهم برشمردند و افزودند: در این زمینه، هم دستگاه های فرهنگ ساز به ویژه رسانه ملی و هم دستگاه های اجرایی مسئولند.

موضوع نوپای اقتصاد مقاومتی آن گونه كه باید نزد افكار عمومی معنا و تحلیل نشده است. برخی شهروندان عمدتاً آنچه در این باره می گویند محور تجربه كسب و كار، لزوم پرهیز از عادت به اسراف است و نیز این كه مراعات سنتی مصرف درحال و هوای اقتصاد مقاومتی از دیرباز نزد مردمان كم درآمد بوده، همچنین سودجویی برخی سرمایه گذاران از شرایط حال و... نمونه ای از نظر مردم را می خوانیم:

«درحالی كه بخش بسیار زیادی از ما مردم درگیر دخل و خرج زندگی روزمره هستیم اما بنا به عادت اسراف كار هم هستیم. یا فرضاً برای انجام یك مسافرت خانوادگی ناچار از هزینه های لازم تر زندگی می زنیم. در چنین وضع فشار مضاعف به زندگی فرد وارد می شود.»

«سعید مرادی» شغل آزاد، درعین حال كه برنامه ریزی مناسب اقتصاد خانواده را براساس نیازهای ضروری و خرید كالامورد تاكید دارد، اضافه می كند: «ما مردم عموما خیلی حرص خرید كردن داریم.» در همین باره با خنده كوتاهی از نتیجه یك كلام شوخی آمیز با یك فرد آشنا می گوید با این توضیح كه برخی شایعات ممكن است برای بعض افراد جدی گرفته شود.

اما آن شوخی: ركوردشكنی خرید یك نوع كالا
او چندی پیش بین صحبتش پیرامون امور معمولی زندگی، به شخص آشنای خود، گفته بود : ظاهرا قیمت پودر لباسشویی دو برابر نرخ فعلی (زمان گذشته) می شود. طرف مخاطب لحظه ای سكوت می كند... خداحافظی كرده می رود. پس از مدتی كوتاه در همان روز آن فرد آشنا را می بیند كه با دو كیسه پلاستیكی بزرگ پر از بسته های پودر لباسشویی آمده و می گوید «خوب شد خبرم كردی. فی الفور چهل تا قوطی پودر خریدم!» مخاطب او «مرادی» با ناباوری و تعجب به خنده می گوید: «بابا! من به شوخی و مزاح گفتم تو جدی گرفتی!؟» وی می افزاید: بعدا فرزند او می گفت هنوز در خانه شان از تعداد پودر لباسشویی خریداری شده برای مصرف عید نوروز گذشته دارند كه بی كیفیت شده است.

اسراف از نوع دیگر
این مغازه دار تعریف دیگری از حرص ورزی دارد: «یك هندوانه فروش دوره گرد وانت بارش را حاشیه آن طرف خیابان پارك كرده بود. رهگذری می آید. نگاهی به نرخ هندوانه ها می كند. مشغول دست چینشان می شود نه یكی نه چهار تا كه یك جا ده تا هندوانه می خرد!»

«مرادی» می گوید: تعجب كردم. كنجكاو شدم. پرسیدم این تعداد هندوانه به سلامتی برای میهمانی است... طرف جواب داد: «هر كیلو تقریبا نصف قیمت مغازه دارهاست.روی این اصل چند تا خریدم تا مدت مدیدی در خانه داشته باشیم!»  

صرفه جویی در مایحتاج
به گفته یك كارمند بازنشسته، شرایط اقتصادی با حقوق كارمندی هزینه و نرخ های جور واجور و بی قرار و بعضا سوءاستفاده برخی افراد بی ملاحظه در داد و ستدهای معمول روزمره خود به خود بسیاری را به صرفه جویی مصارف مایحتاج سوق داده است، از جمله دقت بیشتر در مصرف آب، برق، گاز، پاره ای از خوردنی های فصلی و ایاب و ذهاب با وسایل نقلیه واحد و ... می باشند.

«ابراهیم زاده» ادامه می دهد: «حال كه صحبت از اقتصاد مقاومتی است با چنین توضیحات فكر می كنم پیش از این مردم كم درآمد و قانع این نوع اقتصاد را تجربه كرده و ادامه می دهند. امیدواریم هرچه زودتر این وضع و مشكلات پیش آمده به هر علت كه موجب سختی برای زندگی قشر كارمند و كم درآمد است رفع شود.»

مسئولان برآیندهای عملی اقتصاد مقاومتی در مقطع كنونی را به عنوان یك راهكار تازه سازنده در گستره زندگی تشریح و فرهنگ سازی كنند.

«بهزاد اوجانی» راننده تاكسی، چنین مضمونی را درباره موضوع اقتصاد مقاومتی مطرح كرده و با بیان لزوم صرفه جویی و دوری از اسراف می افزاید: «هر كس از هر قشر مردم بایستی شرایط حاضر را بهتر و عمیق تر درك كند و از برخی هزینه ها مثلابرای مسافرت رفتن كم كنند. من به عنوان یك راننده تاكسی بعضی هزینه ها را در زندگی صرف نظر می كنم. حدود یك ماه مشكل دندان را تحمل كرده اما برای تامین مخارج دندانپزشكی و درمان روزی یك دو ساعت ناچار بیشتر كار می كنم كه این ناخواسته نیاز به تلاش بیشتر دارد. حال با عملی شدن برنامه جدید اقتصادی با همت بیشتر مسئولان و رعایت مردم در مصارف می توانیم از این وضعیت و تحریم های اجباری عبور كنیم.»

محور اقتصاد مقاومتی، تولید كالای داخلی
در گفت و گو با یك استاد دانشگاه پیرامون موضوع اقتصاد مقاومتی و برآیندهای سودمند چند سویه آن، تاكید بر محور بودن تولیدات داخلی در این نوع اقتصاد دارد و نیز موانع سیستم پولی بر سر راه بخش تولیدی را مطرح می كند.

«مهندس ساسان قربانی» نظرش بر این است كه اقتصاد مقاومتی باید محور تولید كالای داخلی باشد زیرا در شرایطی كه به دلایل مختلف توسط كشورهای غربی به ویژه امریكا تحت تحریم قرار گرفته ایم و با توجه به این كه مقام معظم رهبری سال 91 را حمایت از تولید ملی، كار و سرمایه ایرانی نامگذاری كرده اند، این موارد ارتباطی مفهومی دارند و با هم مرتبط هستند. حال كه می خواهیم در مقابل فشارهای تحمیلی كشورهای سلطه گر مقاومت داشته باشیم باید با اتكاء به خودباوری و پتانسیل توانایی تولیدات از جمله فرآورده های كشاورزی، خودرو و صنایع سنگین و سبك دیگر و... كه به سود اقتصادمان هستند، از ورود كالاهای مشابه این قبیل محصولات خودداری كرده و ارز كشورمان را به خارجی ها ندهیم و آنان تولیدات كارخانه شان را تقویت كنند.

دبیر كل انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، ادامه صحبت خود را به سوی مسایل سیستم پولی و فرایندهای مثبت و منفی منابع مالی در بخش تولیدات داخل، جهت می دهد و در این ارتباط بر این باور است كه «سیستم پولی اقتصادی به خاطر بهره بالامغایر بخش تولید است. مثلابرای قسمتی از واردات مواد اولیه مورد نیاز تولیدكننده ارز داده نمی شود. این موضوع ربطی به مشكل تحریم ها به دلیل دشمنی كشورهای غربی ندارد. متاسفانه یك سری ضعف مدیریت است كه شرایط به مصرف كالای خارجی سوق داده می شود در حالی كه ما تولیدكننده داریم. الان مهم ترین مانع سر راه تولید، نظام بانكی است كه صرفا به سود خودكار می كند در حالی كه با تدبیر جامع مدیریت و برنامه ریزی درازمدت كار می توانستیم با پویایی بهینه اقتصاد كشور، نیازهای اساسی بخش تولید ملی را آسان داشته باشیم.»

ضرورت كمك همه به اقتصاد مقاومتی
«ساسان قربانی» در ادامه در خصوص تاثیرات رویكرد منابع به حمایت بخش تولیدی می گوید: «اما كاربرد منابع در بخش تولیدات داخلی مزیت هایی دارد شامل اشتغال، ارزش افزوده و كاهش آسیب های اجتماعی و هزینه های آن. این ها از جمله ضریب های مقاومتی هستند كه مردم به مصرف بهینه تشویق می شوند. در همین حال، تولیدكننده ایرانی نیازهای اجتماعی را در فضای مناسب تر با پشتیبانی دولت تامین می كند و همه چیز در شرایط متعادل انجام می شود.»

وی همچنان بر این نظر خود تاكید دارد: «آنجا كه بحث از اقتصاد مقاومتی می شود محور برنامه و استراتژی كلان لزوما بایست در جهت توسعه تولید داخل باشد. در این خصوص همكاری سازمان های مسئول، قانونگذاری، مدیران مرتبط با مسایل اقتصادی، رسانه های ملی، روزنامه ها و سایت های خبری ضروری است در اقتصاد مقاومتی باید به نوعی كمك كنند تا تولیدات ملی جریان روان داشته باشند و بدانیم ما نیروی جوان و تحصیلكرده و منابع دیگر نظیر شرایط جغرافیایی و توسعه كشورهای صنعتی داریم با استعدادهایی بالاتر اما متاسفانه ضعف مدیریت داریم.»

نویسنده: حسن آقایی

منبع: روزنامه كیهان، شماره 20295 به تاریخ 11/6/91، صفحه 5 (گزارش روز) نوع مطلب : اقتصاد مقاومتی، 
برچسب ها : تحریم اقتصادی، صرفه جویی، تولید كالای داخلی، اسراف، مدیریت مصرف،
دوشنبه 10 تیر 1398 :: نویسنده : ربیعی
درباره وبلاگاین ملت راه را پیدا کرده . اصلا محاسباتشان اشتباه است ؛ نمیفهمند چه کار باید بکنند و چه کار دارند میکنند . خب ، اما فشار می آورند ؛ فشار اقتصادی از راه تحریمها . ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور بوجود بیاوریم. (بیانات در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور 1389/6/16)
نظرسنجی
به نظر شما برای کارآمدسازی اقتصاد مقاومتی تاکید بر کدام عامل ضروری تر است؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :1
  • بازدید دیروز :1
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic